Fødevarekontaktmaterialer kræver dokumentation og sporbarhed

Fødevarer kommer i kontakt med mange materialer gennem produktion, forarbejdning, opbevaring, tilberedning og servering. Derfor er fødevarekontaktmaterialer underlagt strenge krav, der skal sikre, at materialerne ikke påvirker fødevarens kvalitet eller udgør en sundhedsrisiko for forbrugeren.

Når komponenter bliver en del af fødevaresikkerheden

I fødevareproduktion er det ikke kun selve råvarerne og processerne, der har betydning for sikkerheden. Slanger, fittings, procesudstyr, emballage og andre komponenter kan også komme i direkte kontakt med fødevarer og skal derfor kunne dokumenteres som egnede til formålet.

Som fødevareproducent har du brug for leverandører, der har styr på godkendelser, dokumentation og sporbarhed. Kravene til produktionsfaciliteter og materialer bliver løbende revideret, i takt med at der kommer ny viden om afsmitning, uønsket kemi og grænseværdier.

Hos Hans Buch er målet at gøre adgangen til fødevaregodkendte komponenter sikker, tryg og ukompliceret. Sortimentet inden for fødevarekontaktmaterialer lever op til gældende forordninger og lovkrav.

Hvad loven kræver af fødevarekontaktmaterialer

I Danmark og EU gælder rammeforordningen (EF) nr. 1935/2004 for materialer og genstande, der kommer i kontakt med fødevarer. Grundprincippet er, at materialer i direkte kontakt med fødevarer ikke må afgive stoffer i mængder, der kan være skadelige for mennesker, og ikke må forringe fødevarernes kvalitet.

Det betyder blandt andet, at fødevarekontaktmaterialer ikke må forårsage en uacceptabel ændring af fødevarens sammensætning, smag eller lugt. Forordningen fastlægger også særlige regler for aktive og intelligente materialer samt krav til mærkning, dokumentation og sporbarhed.

For producenter betyder det, at valg af komponenter ikke kun handler om teknisk funktion. Det handler også om at kunne dokumentere, at materialerne er egnede til den konkrete anvendelse.

Se efter mærkning, dokumentation og korrekt anvendelse

Fødevaregodkendte komponenter kan være mærket på forskellige måder. Mærkningen kan indikere, at produktet er egnet eller certificeret til kontakt med fødevarer, men den skal altid ses sammen med producentens dokumentation og anvendelsesanvisninger.

Hans Buch forhandler fittings og slanger fra Tierre Group, hvor produkterne bærer forskellige relevante mærkninger. De kan hjælpe med at afklare, om komponenterne passer til den ønskede fødevarekontakt, proces og anvendelse.

  • Glas- og gaffel-symbolet: Et udbredt symbol, der viser, at den ansvarlige virksomhed eller producent har vurderet produktet egnet til fødevarekontakt. Symbolet er ikke en godkendelse i sig selv.
  • NSF-certifikatet: Et mærke fra NSF International, en uafhængig og akkrediteret amerikansk organisation, der tester og certificerer fødevare- og forbrugsprodukter samt systemer.
  • ICIM-certifikatet: Et certifikat fra ICIM S.p.A., en uafhængig italiensk certificeringsorganisation med speciale i certificering inden for teknik og mekanik.
  • Producentens anvisninger: Fødevarekontaktmaterialer skal anvendes efter producentens anbefalinger, blandt andet i forhold til temperatur, væsker, installation og håndtering.
  • Sporbarhed: Komponenter bør kunne spores gennem leverandørkæden, så produkter kan tilbagetrækkes effektivt, hvis der opstår fejl eller afvigelser.
  • Batchnummer: Hos Hans Buch har alle fødevarekontaktmaterialer et batchnummer, så hver komponent kan spores gennem leverandørkæden.

Korrekt valg reducerer risikoen for fejl og afsmitning

Forkert brug af fødevarekontaktmaterialer kan ødelægge udstyr og i værste fald føre til afsmitning af uønskede eller farlige stoffer til fødevaren. Det kan for eksempel ske, hvis komponenter bruges ved forkerte temperaturer eller i kontakt med væsker, de ikke er egnede til.

Derfor bør fødevarekontaktmaterialer altid vælges og anvendes ud fra den konkrete proces. Materiale, medie, temperatur, rengøring, tryk og installation bør vurderes samlet, så komponenten både fungerer teknisk og lever op til kravene for fødevarekontakt.

Med dokumentation, korrekt mærkning og sporbarhed bliver det lettere at arbejde sikkert og systematisk med fødevarekontaktmaterialer i produktionen.

Valg af gasdetektering

Har du brug for fittings, slanger eller proceskomponenter til fødevarekontakt?

Vi rådgiver om mærkning, anvendelse og sporbarhed, så løsningen passer til din proces.

Rasmus Riis Mortensen

Sales Manager, External Sales

Michael Schlüter

Sales Engineer