Test din gasdetektor på under ét minut med I-Test

En gasdetektor skal testes regelmæssigt for at sikre, at sensorer, filtre og alarmer fungerer korrekt. Crowcon I-Test automatiserer bump test og kalibrering af Gas-Pro og T4, så instrumentet hurtigt kan kontrolleres og gøres klar til dagens arbejde.

En tændt gasdetektor er ikke nødvendigvis klar til brug

En bærbar gasdetektor er et vigtigt personligt sikkerhedsinstrument, men den skal reagere korrekt, når der opstår en gasfare. En visuel kontrol eller almindelig opstart kan ikke i sig selv bekræfte, at sensorerne reagerer på gas, eller at instrumentets alarmer fungerer efter hensigten.

En bump test udsætter kortvarigt gasdetektoren for en kendt koncentration af testgas. Testen kontrollerer blandt andet, om sensorerne reagerer, filtrene er frie, og de akustiske og visuelle alarmer aktiveres korrekt.

Automatisk test uden kompliceret betjening

I-Test er en fuldautomatisk teststation til Crowcon Gas-Pro og T4. Når gasdetektoren placeres i stationen, starter testen automatisk uden behov for knaptryk eller manuel styring af testgassen.

En bump test tager mindre end ét minut. I-Test anvender en demand flow-regulator, som automatisk trækker den nødvendige mængde testgas. Systemet registrerer samtidig, hvis gasflasken er tom eller har overskredet udløbsdatoen.

Ud over bump test kan I-Test bruges til kalibrering. Mens bump testen kontrollerer, at instrumentet reagerer, justerer en kalibrering sensorernes målinger i forhold til en kendt gaskoncentration.

Skab en fast rutine for test og dokumentation

Målepunkterne bør placeres dér, hvor temperaturdata kan bruges aktivt til at styre processen, Teststationen gør det lettere at indarbejde kontrollen af gasdetektorer i den daglige arbejdsgang. Instrumentet placeres i I-Test, hvorefter systemet gennemfører den valgte kontrol og registrerer resultatet.

  • Kontrollér, at den korrekte testgas er tilsluttet
  • Placér Gas-Pro eller T4 i I-Test-stationen
  • Lad testen starte automatisk
  • Kontrollér, om instrumentet har bestået eller fejlet testen
  • Tag instrumenter, der ikke består, ud af drift
  • Udfør kalibrering, når det er nødvendigt
  • Gem test- og kalibreringsdata
  • Udskriv certifikater eller rapporter efter behov
  • Følg op på medarbejdere eller instrumenter, hvor testen mangler
  • Kontrollér testgassens indhold og udløbsdato

Alle bump test- og kalibreringsdata kan gemmes og tilgås gennem I-Test Manager. Softwaren kan blandt andet bruges til rapportering, certifikater og overblik over, hvilke instrumenter der har bestået eller mangler kontrol.

Hurtigere kontrol og bedre sporbarhed

Den automatiske proces begrænser risikoen for fejl i forbindelse med manuel test og reducerer behovet for oplæring. Samtidig giver den samlede registrering et bedre grundlag for at dokumentere, at gasdetektorerne er blevet kontrolleret og er klar til brug.

I-Test kan anvendes med netstrøm eller batteribackup. Stationen er selvstændig og kræver ikke en computer under den daglige test. Gasdetektorernes konfigurationer, eksempelvis intervaller for bump test og alarmgrænser, kan også opdateres gennem systemet.

Automatiseret test og dokumentation gør det lettere at administrere flere gasdetektorer og opdage instrumenter, der ikke har gennemført den krævede kontrol.

Test af gasdetektor

Er dine gasdetektorer klar til brug?

Få hjælp til at etablere en enkel rutine for bump test, kalibrering og dokumentation.

Brian Beck Faymonville

Sales Engineer

Teit From Løvstrøm

Product Manager